Jeśli stoisz dziś przed trudnym zadaniem...

Menu


Podejmuj śmiało wyzwania !.

Jeśli stoisz dziś przed trudnym zadaniem, pamiętaj, że stary dąb był kiedyś małą roślinką.


Nastawienie do celu.
Czasem stajemy przed celem i myslimy "on przekracza moje możliwości", "osoba taka jak ja tego nigdy nie osiągnie" itp. fałszywe przekonania, które zamykają nam tak naprawdę niemal zawsze otwartą drogę do spełniania marzeń. Dzieje się tak dlatego,że postrzagamy długą i wymagająca drogę do celu jako niemożliwą, dając sobie na nią mało czasu. Stać się bogatym w rok może jest dość trudne ale w klika lat czy kilkanaście staje się realne.

Tak jak mała roślinka by stać się potężnym drzewem potrzebuje lat, tak my na realizację naszych celów potrzebujemy właściwej ilości czasu i nabywania w tym czasie pewnych umiejętności.
Duże znaczenie w myśleniu o realności osiągnięcia naszego celu ma to, ile czasu damy sobie na jego osiągnięcie i jak wydajnie wykorzystamy ten czas. W któtkim czasie większych celów nie da się mieć, ale to nie oznacza, że w ogóle się nie da ich zdobyć. Na wszystko trzeba czasu. Wielki dąb kiedyś też był tylko małą roślinką.

Faktem jest że jeśli powiem sobie "chcę mieć wyższy tuytuł naukowy w jeden miesiąc" to będzie to niemożliwe, natomiast poświęcając kilka lat na edukację, cel z każdym dniem robi się mniej odległy i student coraz bardziej wierzy, że np tytuł inżynierski jest w zasięgu jego możliwości, pod warunkiem oczywiście pewnego nakładu pracy i koniecznego zaangażowania.​

Zatem na starcie rezygnując poddajemy się bez walki, tylko w imię czego? No najczęściej braku wiary we własne możliwości, braku organizacji czasu czy zwykłego lenistwa.
Pomijam sytuacje, kiedy faktycznie nie możemy zaangażować się w kolejne, wymagające dużego zaangażowania przedsięwzięcie, lub cel zbyt wygórowany do naszych możliwości (np. zdrowotnych, czasowych czy finansowych), ale prócz tego wyjątku wystarczy przełamać lenistwo, uwierzyć w siebie i zrobić dobry plan realizacji i oczywiście podjąć działania i cel już mamy w garści, tylko kwestia czasu by go zrealizować.

Jeśli na starcie powiem sobie: Tak ten awans stanowiskowy to tylko kwestia czasu, czyli podejdę do zagadnienia z pozytywnym nastawieniem, zmienia się orbita dalszego postrzegania celu, a raczej drogi do tego celu. Już nie koncentruję swoich myśli wokół "ja nie dam rady", tylko nasze myślenie zogniskowane jest wokół celu, przyjemności jaką da nam jego osiągnięcie, a co za tym idzie pytań jak ten cel urzeczywistnić.

Determinacja, czym większa, tym więcej wyzwala w nas twórczości jak zaangażować się w cel, by jak najszybciej i jak najefektywniej przyniósł nam oczekiwany rezultat.

Planowania pomaga w szybszym i efektywniejszym osiągnięciu celu.
Jednym z najskuteczniejszych narzędzi podnoszenia efektywności drogi do osiąganego celu, jest planowanie. Robiąc plan nie tylko rozkładasz poszczególne jego etapy w określonym czasie by małym nakładem ale sytematycznym osiągać powoli cel, ale także masz motywację, by plan wykonać i wywiązać się z danych sobie zobowiązań w momencie tworzenia planu.

Jeśli twój cel chcesz zrealizować w rok, najlepiej rozłóż jego poszczególne etapy na miesiące, tygodnie i dni, dokładnie precyzując, co w kążdym z tym etapów chciałbyś osiągnąć, czyli co jest dziennym celem, co tygodniowym i jaki rezultat działań przewiduje koniec miesiąca.
Aby nie tracić motywacji oprócz wyobrażania sobie jak to jest kiedy cel jest twój, możesz także robić sobie podsumowania swoich tygodniowych aktywności wykonanych w dążeniu do upragnionego rezultatu. Podsumowanie tygodniowe nie tyko pokaże ci czy wygrywało lenistwo czy pracowitość, ale zmotywuje do coraz lepszych wyników, najpierw lepszych niż w poprzednim tygodniu a po jakimś czasie nastawionych już naturalnie na maksymalną wydajność.

Pamiętaj, że najwyższe szczyty górskie zdobywa się małymi kroczkami, i podobnie jest ze wszystkimi pozostałymi celami życiowymi, codzienna i wytrwała praca z czasem przynosi coraz większe efekty i zbliża nas do realizacji naszych marzeń.

Cytaty

"Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, ale bycie lepszym niż było się wczoraj".
XIV Dalajlama

Skup się na tym, co posiadasz zamiast na tym, czego Ci brak.

Kiedy masz ludzi, którzy w ciebie wierzą, możesz przenosić góry. Pierwszą osobą jednak, która w ciebie wierzy musisz by ty sam.

Zawsze ufaj sobie

"Nie gardź sobą, że bitwę przegrałeś. Trzeba pewnej siły, by się zapędzić aż tam, gdzie się bitwy przegrywa."
Henryk Elzenberg

Osoba, która twierdzi, że coś nie może być zrobione, nie powinna przeszkadzać tej, która to właśnie robi.

Ciesz się nawet małymi sukcesami

Zacznij kiedy inni szukają wymówek, ćwicz, kiedy inni wciąż marzą, nie poddawaj się kiedy inni rezygnują.

W życiu wygrywa ten, kto pokonał samego siebie, pokonał swój strach, swoje lenistwo, swoją nieśmiałość...

"Wszystko jest trudne zanim stanie się proste" Thomas Fuller

Poświęcej tyle czasu na ulepszanie siebie, byś nie miał go na krytykę innych.

"Im bardziej motywuje cię miłość, tym bardziej wyzwalające i nieustraszone są twoje działania".
IV Dalajlama

Nieszczęśliwi ludzie skupiają się na tym, czego nienawidzą w swoim życiu, szczęśliwi na tym, co kochają.

Marzenia się nie spłeniają, marzenia się spełnia.

Poświęcej tyle czasu na ulepszanie siebie, być nie miał go na krytykę innych.

Spokojny umysł daje najlepsze rozwiązania.

"Sekret przemiany: Skup całą uwagę nie na tym co stare, ale na tworzeniu nowego."
Sokrates

"Zapomnij o wszystkich powodach, dla których się nie uda. Wystarczy znaleźć jeden dobry powód, dla którego się powiedzie."
  • Kontakt