Denerwować się to znaczy...

Menu


Wiedza to klucz do sukcesu.

"Denerwować się to znaczy mścić się na swoim zdrowiu za głupotę innych."

Ernest HemingwayDlaczego złość na innych szkodzi nam?
Negatywne emocje wynikające ze złości na drugą osobę uderzają bezpośrednio w nas. My tą złość czujemy, my tą złością żyjemy jakiś czas, my tym jadem złości zatruwamy siebie ​ samych, i samo to uczucie nie wpływa w żaden sposób na osobę, która nas zezłościła, natomiast my chodzimy w złym humorze, pełni zawiści, planujemy zemstę i rozpamiętujemy jak okrutnie ta osoba z nami postąpiła.
Szkodzimy w ten sposób najbardziej sobie, i mścimy się na swoim zdrowiu za przykre zachowanie innych wobec nas.

Reakcja w gniewie
Nieraz mamy sytuację, że ktoś wzbudza nasz gniew czy nawet wściekłość, ale na tej osobie nie widać by zrobiło to większe wrażenie. Bywa tak, że my mamy nerwy w zenicie a tamta osoba z charakterystycznym dla siebie spokojem i opanowaniem próbuje nas wyprowadzić całkiem z równowagi.
Czy uzasadniony jest nasz gniew i wzburzenie? ​
Na ogół pewnie tak, ale to od nas zależy jak na sytuację zareagujemy. Nie musimy przecież od razu wpadać we wściekłość i napadać z pazurami na przeciwnika, choćbyśmy nawet mieli rację.
Warto zaakcentować, że są sytuacje kiedy możemy czuć się źle i temu nie zaprzeczajmy, pozwólmy sobie czuć te uczucia w zgodzie z prawdą o sobie, ale nasza reakcja może być poprzedzona refleksją.

Osoby nastawione na szkodzenie innym i przyjazne.
Na ogół bywa tak, że ludzie wrażliwi na innych nie chcą nikogo ranić, bo nie czerpią przyjemności z zadawania psychicznego cierpienia innym. Mówiąc prosto, ponieważ mają pokój i miłośc w swoim wnętrzu, emanują one na zewnątrz ​ w relacjach do innych.
​ Natomiast osoby, które czerpią satysfakcję z zadawania innym przykrości zazwyczaj cierpią na niskie poczucie własnej wartości, są zakompleksione i dlatego poniżają innych by ich kosztem wywyższać siebie.
Natomiast my zamiast się na nich złościć raczej wyzwólmy z siebie poczucie żalu, że te osoby są niedowartościowane, bo nie mają sukcesów za które ceniłyby siebie, czy nie kochają samych siebie tak po prostu.
Takich ludzi to raczej powinno nam być żal, bo oni naprawdę nie odnaleźli wartości w sobie a na dodatek wykazują agresywne zachowania w stosunku do nas, próbując nas denerwować, zazwyczaj wprost nas prowokując.
​Dlatego zamiast zatruwając siebie jadem złości pomyślmy z politowaniem nad nimi i przejdźmy do obowiązków dnia i czynności, które nam dają radość i spełnienie, bo szkoda życia na zamartwianie się czyjaś głupotą ​czy zawiścią.

Złoszczenie się z powodu zachowań i "głupoty" innych.
Czasem gdy wprost dotyka nas głupota u innych mamy o sobie przekonanie inteligentniejszych, i pewne zachowania czy słowa powodują w nas irytację. Ale też nie dajmy się temu ​zwieść. Zapewne są obszary, w których ktoś jest od nas lepszy albo przynajmniej takie jego zachowania, które warte są uznania i podziwu, a my dostrzegamy tylko ten wycinek nas drażniący.
Warto popatrzeć na człowieka całościowo i dostrzec w nim nie tylko, to co nas oburza ale także to, co nam w tej relacji służy.
Czasem nawet czyjaś krytyka, jak jest przemyślana przez nas z rozwagą może posłużyć motywująco na nasz rozwój i stawanie się lepszym. Bywa tak, że "Wróg prawdę Ci powie" o tobie samym.

Czasem rozważnie też jest nie wchodzić w kwestie sporne z osobami o odmiennych poglądach, gdy obie strony nie są otwarte na inność drugiego tylko "jak koń z klapkami na oczach" bronią zaciekle swojego zdania. Nie rozważają one nawet przez chwilę odmiennych poglądów rozmówcy, nie wspominając już o weryfikacji własnego zdania pod jego wpływem.
Z osobami zamkniętymi, skoncetrowanymi wyłącznie wokół ja, mój, mnie, moje, dostrzegającymi tylko "własne ja" nie ma dialogu ani porozumienia.

A co jeśli mieszkamy z kimś pod jednym dachem i konflikty są nieuniknione?
To czy konflikty są czy nie zależy od obu stron. I za każdym razem kiedy przychodzi Ci do głowy aby ktoś zmieniał się pod twoje dyktando zastanów się co ty możesz zmienić w sobie by relacja byłą lepsza, pełna ciepła, zrozumienia, otwarcia na potrzeby i osobę drugiego człowieka.
Kto chce zmieniać świat niech zacznie zmianę od siebie, na pewno dostrzeże efekty i to zaskakująco szybko. A inni niech mają swoje życie wedlug własnych pomysłów i upodobań.

Wnioski z konfliktów.
Nie zawsze konflikt należy postrzegać jako coś negatywnego. Ważne, by dostrzec że złość na innych nic dobrego nie wnosi w nasze życie, ale sama sytuacja problemowa może nas wiele nauczyć. Dlatego zamiast się złościć, przemyśl, czy ta sytuacja wniosła coś dobrego? Czy czegoś cię nauczyła? Może pokazała ci obszary w tobie, nad którymi powinieneś pracować? Może pokazała ci twoje przewrażliwienie? Może pokazała ci z kim masz do czynienia w drugiej osobie? Może pokazała co w waszej relacji wymaga uzdrowienia i pracy nad charakterami?

Warto zatem dbać gdy mamy konflikt z drugą osobą, o wynoszenie z niego dla siebie nie nerwów, złości i gniewu, ale mądrych wniosków. ​​

Cytaty

"Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, ale bycie lepszym niż było się wczoraj".
XIV Dalajlama

Skup się na tym, co posiadasz zamiast na tym, czego Ci brak.

Kiedy masz ludzi, którzy w ciebie wierzą, możesz przenosić góry. Pierwszą osobą jednak, która w ciebie wierzy musisz by ty sam.

Zawsze ufaj sobie

"Nie gardź sobą, że bitwę przegrałeś. Trzeba pewnej siły, by się zapędzić aż tam, gdzie się bitwy przegrywa."
Henryk Elzenberg

Osoba, która twierdzi, że coś nie może być zrobione, nie powinna przeszkadzać tej, która to właśnie robi.

Ciesz się nawet małymi sukcesami

Zacznij kiedy inni szukają wymówek, ćwicz, kiedy inni wciąż marzą, nie poddawaj się kiedy inni rezygnują.

W życiu wygrywa ten, kto pokonał samego siebie, pokonał swój strach, swoje lenistwo, swoją nieśmiałość...

"Wszystko jest trudne zanim stanie się proste" Thomas Fuller

Poświęcej tyle czasu na ulepszanie siebie, byś nie miał go na krytykę innych.

"Im bardziej motywuje cię miłość, tym bardziej wyzwalające i nieustraszone są twoje działania".
IV Dalajlama

Nieszczęśliwi ludzie skupiają się na tym, czego nienawidzą w swoim życiu, szczęśliwi na tym, co kochają.

Marzenia się nie spłeniają, marzenia się spełnia.

Poświęcej tyle czasu na ulepszanie siebie, być nie miał go na krytykę innych.

Spokojny umysł daje najlepsze rozwiązania.

"Sekret przemiany: Skup całą uwagę nie na tym co stare, ale na tworzeniu nowego."
Sokrates

"Zapomnij o wszystkich powodach, dla których się nie uda. Wystarczy znaleźć jeden dobry powód, dla którego się powiedzie."
Robert Anthony
  • Kontakt