Kluczem do sukcesu jest...

Menu


Myśl pozywnie !.

"Kluczem do sukcesu jest skoncentrowanie umysłu na tym, czego pragniemy, a nie na tym, czego się boimy."

Brian Tracy


Wybór.
Kiedy stajemy przed ważną decyzją o podjęciu jakiegoś kroku w rozwoju, czasem ogarniają nas wątpliwoś​ci, potworna niepewność czy warto się w to angażować, czy poświęcony przedsięwzięciu czas przyniesie oczekiwany rezultat i czy w ogóle warto?
Nic nie zastąpi racjonalnej analizy ewentualnych korzyści i strat jakie możemy ponieść, konsekwencji niepowodzenia, naszych realnych możliwości, uwzględnienia czy nie koliduje on z innymi naszymi celami i oczywiście analiza profitów różnego typu, jakie wynikną gdy cel osiągniemy z sukcesem.
Warto znać odpowiedź na te pytania i inne im pokrewne, by właściwie rozstrzygnąć kwestię przystąpienia do przedsięwzięcia lub rezygnacji.
Zawsze mamy wolny wybór i to najbardziej od nas zależy nasz kolejny krok.

Brak motywacji.
Natomiast kiedy racjonalne argumenty wskazują, że cel jest w zasięgu naszych możliwości ale wymaga pewnego zaangażowania czasu, energii, uwagi, pracy...mogą pojawić się wątpliwości : Czy warto? Czy mamy wystarczającą motywację by wytrwać do końca i osiągnąć cel? Czy to jest coś czego bardzo potrzebujemy na tym etapie życia? Czy nie lepiej odpuścić?
Kiedy takie wątpliwości zaczynają brać górę, świadczy to na ogół o niewystarczającej motywacji, która może wynikać z przedkładania trudności nad korzyściami. Kiedy wiemy, że z celu wynikną same korzyści i na dodatek jest on dość prosty do osiągnięcia, sprawa wydaje się oczywista - decyzja dla celu jest na "tak", ale co kiedy trudności nas przerażają, przerastają i mimo, że cel postrzegamy pozytywnie, to mamy wiele obaw czy damy radę?

Boimy się nie trudności ale naszych słabości.
Z pozoru zagadnienie wydaje się skomplikowane, bo przecież może ktoś właściwie oceniać swoje możliwości i nie chcieć "porywać się z motyką na słońce". I w niektórych sytuacjach owszem może to być uzasadniony lęk, ale może być tak że to nie trudności nas przerastają ale boimy się przełamywania własnych słabości, własnych ograniczeń, własnych lęków, własnego lenistwa czy własnego egoizmu.

Satysfakcjonujący dyskomfort
Wtedy odpowiedź jest jasna - wybierz strefę dyskomfortu a zobaczysz jak ekscytujące zacznie być zdobywanie celu już na etapie pokonywania siebie, przekraczania siebie i kształtowania siebie doskonalszego.
Jest czymś naturalnym ​ w naturze ludzkiej, że wzbrania się przed poczuciem psychicznego dyskomfortu i​ ​dąży do stabilizacji, poczucia bezpieczeństwa, satysfakcji, przyjemności.
Ale czym innym jest poczucie komfortu po osiągnięciu trudnego celu, a czym innym poczucie komfortu z nic nie robienia, zamknięcia się w swoim łatwym i wygodnym świecie i nie podejmowaniu aktywności które powodują niepewność i stres.
Jedno i drugie mogą wydawać się podobne, ale tylko to pierwsze da prawdziwe spełnienie. ​ W zasadzie ​większość nałogów wynika z tego, że uzyskujemy poczucie komfortu w sztuczny sposób, np. substancjami odurzającymi spokój wewnętrzny, który trwa tak długo jak długo chemia tej substancji wpływa na nasz organizm, po czym pouczucie komfortu mija i zastępuje go poczucie zdecydowanego dyskomfortu, więc i to nie jest dobra droga.

Kiedy uświadomimy sobie, że lęk przed podjęciem aktywności na ogół równa się z lękiem przed zmierzeniem się z samym sobą, w tym co trudne i niewygodne, wtedy droga do celu wyda się dużo bardziej prosta i przede wszystkim przepełniona optymizmem twórczym, podpowiadającym jak sobie poradzić z trudnością.

Optymistyczne postrzeganie wyzwań.
Wtedy należy przesterować umysł na pozytywne myślenie i zacząć dostrzegać wyzwania optymistycznie.
Przykładowo: Czeka mnie egzamin to myślę, że trud intelektualny zwiększa inteligencję, bystrość umysłu i pamięć a sytematyczna praca, wysokie kompetencje i wytrwałośc wpływają na sukces zawodowy i wyższy standard życia.
I co wtedy się dzieje - już trud uczenia staje się drogą do większej samorealizacji i podnoszenia osobistych kwalifikacji. Wzrasta motywacja by się uczyć, ponieważ w nauce, która do teraz była żmudnym obowiązkiem widzimy nasze osobiste profity i to zachęca nas do podjęcia pracy w tym kierunku.
Przykładowo: Mamy przemawiać publiczne.
Pierwsze myśli: Zapomnę tekstu, nie dam rady, wygłupię się, nie sprostam, to jest dla mnie za trudne, to mnie przekracza, czemu mi szef zlecił to zdanie? Ja to mam pecha!
Ale kiedy zmienimy myślenie w kierunku pozytywnego postrzegania wyzwania dzieje się rzecz następująca: Wtedy myślimy: kiedy przełamię nieśmiałość stanę się bardziej pewny siebie, kiedy dobrze się przygotuję na pewno dam sobie radę, tylko muszę dobrze powtórzyć przemówienie, kiedy będę przemawiał do ludzi mogę podzielić przykładami z mojego osobistego doświadczenia życiowego, co pozwoli uzyskać mi zainteresowanie, nawiązać głębszą więź z słuchaczami wykładu oraz może kogoś zainspiruje w jego własnym życiu, kiedy nawet czegoś zapomną mogę od razu obrócić to w żart i będzie wesoło na sali, przecież nikt nie jest doskonały.
Jak widać pozytywne nastawienie do wyzwania jakim tutaj jest przemawianie publiczne powoduje, że cel wydaje nam się drogą do samodoskonalenia, możliwością do pomocy innym i może dawać satysfakcje już na etapie samej drogi do niego.

Koncentracja na tym, czego pragniemy a nie czego się boimy sprawia, że na myśl o celu przechodzą nas ciarki podekscytowania i radości, co wpływa na wyzwolenie nas większego entuzjamu by do celu dążyć. Natomiast trudności postrzegamy jako nieodłączny element drogi do celu, ale element który wierzymy, że pokonamy bo jest w nas determinacja wynikająca z dużej ilości profitów, jakie cel nam przysporzy.
Dlatego koncentrując się na celu warto myśleć optymistycznie, bo wtedy i droga do niego jest radośniejsza.

Cytaty

"Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, ale bycie lepszym niż było się wczoraj".
XIV Dalajlama

Skup się na tym, co posiadasz zamiast na tym, czego Ci brak.

Kiedy masz ludzi, którzy w ciebie wierzą, możesz przenosić góry. Pierwszą osobą jednak, która w ciebie wierzy musisz by ty sam.

Zawsze ufaj sobie

"Nie gardź sobą, że bitwę przegrałeś. Trzeba pewnej siły, by się zapędzić aż tam, gdzie się bitwy przegrywa."
Henryk Elzenberg

Osoba, która twierdzi, że coś nie może być zrobione, nie powinna przeszkadzać tej, która to właśnie robi.

Ciesz się nawet małymi sukcesami

Zacznij kiedy inni szukają wymówek, ćwicz, kiedy inni wciąż marzą, nie poddawaj się kiedy inni rezygnują.

W życiu wygrywa ten, kto pokonał samego siebie, pokonał swój strach, swoje lenistwo, swoją nieśmiałość...

"Wszystko jest trudne zanim stanie się proste" Thomas Fuller

Poświęcej tyle czasu na ulepszanie siebie, byś nie miał go na krytykę innych.

"Im bardziej motywuje cię miłość, tym bardziej wyzwalające i nieustraszone są twoje działania".
IV Dalajlama

Nieszczęśliwi ludzie skupiają się na tym, czego nienawidzą w swoim życiu, szczęśliwi na tym, co kochają.

Marzenia się nie spłeniają, marzenia się spełnia.

Poświęcej tyle czasu na ulepszanie siebie, być nie miał go na krytykę innych.

Spokojny umysł daje najlepsze rozwiązania.

"Sekret przemiany: Skup całą uwagę nie na tym co stare, ale na tworzeniu nowego."
Sokrates

"Zapomnij o wszystkich powodach, dla których się nie uda. Wystarczy znaleźć jeden dobry powód, dla którego się powiedzie."
Robert Anthony
  • Kontakt