Aby coś osiągnąć...

Menu


Wiedza to klucz do sukcesu.

„Aby coś osiągnąć, musisz naprawdę tego chcieć. Pragnienie jest siłą napędową, która dodaje ci energii, kiedy zaczynają pojawiać się problemy, jest też źródłem motywacji niezbędnej do osiągnięcia sukcesu.

Jeśli nie masz do czegoś przekonania, łatwo z tego rezygnujesz.

Musisz więc mieć pragnienie domagające się realizacji.

Musisz mieć pasję. A gdy już zapłonie w Tobie ogień, nic nie odwiedzie cię od Twojego marzenia.

Co zatem cię ekscytuje ?
Co jest obiektem twojej pasji ?”

Ruth Searle


Jeśli bez przekonania podejmiesz się zrealizowania celu, łatwo przejdzie ci entuzjazm, i szybko z niego zrezygnujesz. Dzieje się tak, dlatego ponieważ nie miałeś ​wystarczająco silnego pragnienia, wystarczającej siły wewnętrznej do osiągnięcia zamierzonego celu.

Ale ta siła wewnętrzna przy spełnianiu marzeń nie spada jak "manna z nieba". Jest ona czymś, co można kształtować i nieustannie wzmacniać, jeśli chcemy być skuteczni w osiąganiu celów i realizowaniu marzeń.

Zatem jak wpływać na moc pragnienia, które jest siłą napędową do osiągania celu?​

Po pierwsze: Jasno określ co jest twoim celem?
​Powiedz sobie dokładnie czego chcesz, czego pragniesz, o czym marzysz, co jest twoim celem.​
​Zapisz go na kartce i tak precyzyjnie go opisz, żeby 12 -letnie dziecko zrozumiało co ​ma być zrobione.
Czym więcej szczegółów tym lepiej​. Czym wizja będzie bardziej wyraźna tym mobilizacja do osiągania celu jest większa,np: gdy marzeniem jest nowy samochod to określ: jaki​ ma kolor, jakiej marki, jakie parametry techniczne, co czujesz kiedy w nim siedzisz, jak ci się nim porusza po drodze, jak wykonuje czynności podczas prowadzenia, ​ do jakich prędkości możesz maksymalnie się rozpędzić, jak lekko się nim poruszasz po drodze,​ jaki jest w nim zapach, jak wygodnie siedzi ci się w fotelu samochodowym itd.

Po drugie: ​Uzasadnij dlaczego chcesz go osiągnąć?
Co da ci zrealizowanie tego celu? Na co wpłynie spełnienie tego marzenia? Jak odmieni się twoje źycie, gdy cel zrealizujesz? ​ Jakie korzyści będziesz czerpał z tej zmiany? Jak bardzo da ci szczęście ? Jak tę zmianę odczują domownicy, czy znajomi ? ​Jak Ty się zmienisz po osiągnięciu tego co planujesz ? Jak ta zmiana wpłynie na relację z bliskimi ? Jak będzie postrzegało cię otoczenie po tej zmianie?

Po trzecie: W jakim czasie chcesz cel zrealizować?
​Na pewno strategia planowanie czasu na realizację celu musi być realistyczna, czyli zakładać taki czas wykonania celu, w którym bez nadzwyczajnych okoliczności możesz go spełnić funkcjonując przy tym ​bez uszczerbku na zdrowiu. Jeśli cel jest dużym przedsięwzięciem, rozsądnie jest podzielić go na mniejsze cele i systematycznie je realizować, osiągając po jakimś czasie zamierzony rezultat, wydajnym aczkolwiek rozłożonym w czasie nakładem sił i zaangażowania.

Po czwarte: Po czym poznasz, że cel osiągnąłeś?
Osiągnięcie celu musi być w jakiś sposób mierzalne, dać się zweryfikować, że cel od teraz właśnie jest osiągnięty, czyli np. waga wskazuje, że jesteś szczuplejszy o 9 kg, albo ubranie jest luźniejsze o 7 cm.

Po piąte: ​Wyobrażaj sobie jak najczęściej to, jak będziesz ​się czuł kiedy osiągniesz cel.
Wyobrażaj sobie jak zmieni się twoje życie kiedy będziesz miał (tę umiejętność, tę rzecz itp.) ?
Czym bardziej poczujesz, jak realny jest cel, tym twoje motywacja da ci większa siłę do zrealizowania go, i napędzi cię niesamowitą energią, ponieważ to działa podobnie jak np w przypadku biegaczy, którzy widząc linię mety są w stanie dać z siebie maksimum, właśnie dlatego że ta meta jest tak blisko, taka dobrze widoczna, tuż tuż, i wiedzą że za nią jest ich zwycięstwo, tak blisko. Są więc w stanie dać z sobie wszystko.

Tak też działają marzenia. Kiedy potrafisz sobie coś dobrze wyobrazić, najczęściej potrafisz też to osiągnąć, bo masz w sobie przekonanie, że cel jest możliwych i niejako już go doświadczasz myśląc o nim intensywnie. Wiesz, że nie jest jeszcze osiągnięty, ale jak czujesz już jak to jest gdy on jest realny, gdy to marzenie jest rzeczywistością, gdy masz to, czego tak bardzo pragniesz.
Kiedy to czujesz i wyobrażasz sobie, wzmacniasz pragnienia powodujące wzrost motywacji do działania w wyznaczonym przez siebie kierunku.

Samo pragnienie oczywiście nie jest wystarczające. Aby marzenie spełnić należy działać, wykonywać konkretne czynności, które​ prowadzą do zrealizowania celu, wykonywać konkretną pracę ale to połaczyć z napędzaniem siły myślami o celu.

Natomiast by mieć w sobie entuzjazm już na poziomie dążenia do celu, potrzebna jest silna motywacja, silne pragnienie, pasja, która płonie w nas jak ogień, który jak raz zapłonie, to nic już nas nie odwiedzie od osiągnięcia postawionego celu. Ten ogień warto rozniecać w sobie i trwać w nim, bo wtedy już nie tylko ostateczny cel nas cieszy ale także nasze pokonywanie trudności, pasja z jaką wykonujemy pracę w tym kierunku, radość już z małych kroczków które nas do celu przybliżają. Kiedy szczęściem jest już sama droga do celu, to życie nabiera niesamowitej satysfakcji.

​​ ​

Cytaty

"Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, ale bycie lepszym niż było się wczoraj".
XIV Dalajlama

Skup się na tym, co posiadasz zamiast na tym, czego Ci brak.

Kiedy masz ludzi, którzy w ciebie wierzą, możesz przenosić góry. Pierwszą osobą jednak, która w ciebie wierzy musisz by ty sam.

Zawsze ufaj sobie

"Nie gardź sobą, że bitwę przegrałeś. Trzeba pewnej siły, by się zapędzić aż tam, gdzie się bitwy przegrywa."
Henryk Elzenberg

Osoba, która twierdzi, że coś nie może być zrobione, nie powinna przeszkadzać tej, która to właśnie robi.

Ciesz się nawet małymi sukcesami

Zacznij kiedy inni szukają wymówek, ćwicz, kiedy inni wciąż marzą, nie poddawaj się kiedy inni rezygnują.

W życiu wygrywa ten, kto pokonał samego siebie, pokonał swój strach, swoje lenistwo, swoją nieśmiałość...

"Wszystko jest trudne zanim stanie się proste" Thomas Fuller

Poświęcej tyle czasu na ulepszanie siebie, byś nie miał go na krytykę innych.

"Im bardziej motywuje cię miłość, tym bardziej wyzwalające i nieustraszone są twoje działania".
IV Dalajlama

Nieszczęśliwi ludzie skupiają się na tym, czego nienawidzą w swoim życiu, szczęśliwi na tym, co kochają.

Marzenia się nie spłeniają, marzenia się spełnia.

Poświęcej tyle czasu na ulepszanie siebie, być nie miał go na krytykę innych.

Spokojny umysł daje najlepsze rozwiązania.

"Sekret przemiany: Skup całą uwagę nie na tym co stare, ale na tworzeniu nowego."
Sokrates

"Zapomnij o wszystkich powodach, dla których się nie uda. Wystarczy znaleźć jeden dobry powód, dla którego się powiedzie."
Robert Anthony
  • Kontakt