Wyobraź sobie świat...

Menu


Wiedza to klucz do sukcesu.

"Wyobraź sobie świat, w którym wszyscy mielibyśmy wszystko czego byśmy zapragnęli, i to zupełnie za darmo...

Taki świat pogrążyłby się w chaosie ! Nikt nie ceniłby tego, co ma, ponieważ nie musiałby na to zasłużyć, a życie stałoby się bardzo nudne i przewidywalne:
zero zaskoczeń, żadnych ambitnych celów.

Żeby sukces nabrał smaku, potrzebujemy przeciwności losu. Wszystko ma swoje miejsce w ciągu przeciwieństw:
dobro i zło, wielkość i małość, szczęście i smutek, siła i słabość, światło i ciemność. Jak możesz poznać jedno nie poznając drugiego ?"

John Rogers Searle


Poznanie poprzez porównanie.
Skąd wiedziałbyś kiedy jest dzień a kiedy noc, co jest białe a co kolorowe, co jest piękne a co jest brzydkie, kogo lubisz a kto cię denerwuje, co cię interesuje a co cię nudzi?
Możliwość uzyskania tej wiedzy daje proces poznawczy jakim jest porównanie​ dzięki temu, że istnieją na świecie przeciwieństwa.

​Dlaczego jedni ludzie budzą w nas sympatię inni odpychają sobą? Dzieje się tak ponieważ najpierw w sobie poznaliśmy co akceptujemy a co negujemy i przenosimy to na otoczenie wyrażając aprobatę lub dezaprobatę dla zachowań innych osób.
Oczywiście jest też typ poznania, dzięki któremu wskazujemy nasze preferencje na podstawie pewnych podobieństw do tego, z czymś wcześniej się spotkaliśmy, co wcześniej zaobserwowaliśmy, czyli poprzez obserwację i porównanie.

Ale ktoś zapyta - skąd mam wiedzieć co wybrać skoro wielu rzeczy spośród potencjalnych do wyboru jeszcze nie próbowałem?
Czasami weryfikacja dokonuje przez tzw. selekcję negatywną. Na przykład wybór języka jakiego będziemy się uczyć może uwzględniać początkowo te, których nie chcemy się uczyć (selekcja negatywna), i drogą eliminacji zostają np. 3 języki i tu można użyć selekcji pozytywnej czyli wybrać najbardziej przydatny nam język spośród tych trzech i wybór gotowy.
Ale gdybyśmy nie wiedzieli którego języka na pewno nie chcemy się uczyć w efekcie trudno byłoby nam wybrać ostatecznie ten, którego chcemy się uczyć. Zatem selekcja poprzedzona porównaniem poprzez kontrast "lubię"/"nie lubię" może doprowadzić nas do wyboru tego, czego chcemy.
I tak może być z wyborem obszaru zawodowego pracy, miejsca zamieszkania, nowego hobby czy jakichkolwiek innych wyborów życiowych.

Znaczenie poznania poprzez porównanie przeciwieństw w wyborach życiowych.
Skąd wiedzielibyśmy kiedy czujemy radość i szczęście? Wiemy to, ponieważ wcześniej czuliśmy smutek i cierpieliśmy.
Poprzez to, że jest w świecie smutek i doznawszy jego "smaku", możemy porównawczo przeżyć potem "radość" jednocześnie mając jej świadomość. W jakim celu ta świadomość?
Może np. dlatego, by wiedzieć co sprawia nasze cierpienie a co nasze szczęście i świadomie dokonywać wyborów.
Może po to, by świadomie przeżywać chwile, których doświadczamy i np być przy sobie, kiedy czujemy smutek, co pozwala na większa akceptację swoich uczuć a zatem i siebie i jednocześnie czyni nas bardziej "człowieczymi" gdyź pozwala doznać wszystkich uczuć jakie może doznawać człowiek.

Można też w dobieraniu sobie przyjaciół kierować się porównaniem cech innych znajomych, które lubimy a które nas drażnią i świadomie kreować krąg przyjaciół, z którymi chcemy tworzyć bliskie więzi, i dzieje się to właśnie poprzez świadomość pewnych przeciwieństw; spokojny/dynamiczny, mądry/mniej mądry, ładny/brzydki, stary/młody, małomówny/komunikatywny, ugodowy/problemowy itd.

Prawdziwa satysfakcja z sukcesu.
Czy byłby to nasz osobisty sukces gdybyśmy awans dostali bez większego wysiłku?
Cenić fakt awansu a cenić siebie za osiągnięty sukces własną pracą i umiejętnościami, to dwie różne rzeczy, także możliwe do rozróżniania poprzez porównanie, np. kogoś, kto niechętny jest do pracy czy nauki ponieważ fortunę odziedziczył po rodzicach - milionerach, ma wszystko ale bez własnego wysłku a kimś, kto nie dostał zbyt wiele na starcie, ale ciężką nauką a potem wytrwałą pracą zdobywa swój sukces. Tu także świadomość różnicy wpływa na poczucie wartości i szczęście z sukcesu, który może jako sukces w obu przypadkach jest sukcesem, ale indywidualne odczucie osób go osiągających diametralnie przeciwne.

Czy potrafilibyśmy zachwycić się zapachem pięknych kwiatów, gdybyśmy wcześniej nie zatykali nosa przed jakimś przykrym zapachem?

Czy docenilibyśmy bliskość prawdziwego przyjaciela, jego wsparcie i pomocną dłoń, gdybyśmy wcześniej nie cierpieli zawiedzenia i zranienia?

Czy zachwycałoby nas piękne gwieździste niebo w bezchmurną pogodę, gdybyśmy mogli oglądać je zawsze takie samo o każdej porze?

Czy docenilibyśmy kogoś mądrego, gdyby nie przyszło nam się borykać z kimś mało-rozumnym?

Czy wiedzielibyśmy jak wybierać dobro i cenili jego wartość, jeśli wcześniej nie poznalibyśmy konsekwencji zła?

Czy miałoby dla nas znaczenie czyjeś dobre serce gdybyśmy wcześniej nie doznali zła i zranień?

Dlatego przeciwieństwa są wspaniałością, dzięki którym życie jest bogate w glebokie przemyślenia i ekscytujące doświadczenia jak niesamowity jest świat. ​

Cytaty

"Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, ale bycie lepszym niż było się wczoraj".
XIV Dalajlama

Skup się na tym, co posiadasz zamiast na tym, czego Ci brak.

Kiedy masz ludzi, którzy w ciebie wierzą, możesz przenosić góry. Pierwszą osobą jednak, która w ciebie wierzy musisz by ty sam.

Zawsze ufaj sobie

"Nie gardź sobą, że bitwę przegrałeś. Trzeba pewnej siły, by się zapędzić aż tam, gdzie się bitwy przegrywa."
Henryk Elzenberg

Osoba, która twierdzi, że coś nie może być zrobione, nie powinna przeszkadzać tej, która to właśnie robi.

Ciesz się nawet małymi sukcesami

Zacznij kiedy inni szukają wymówek, ćwicz, kiedy inni wciąż marzą, nie poddawaj się kiedy inni rezygnują.

W życiu wygrywa ten, kto pokonał samego siebie, pokonał swój strach, swoje lenistwo, swoją nieśmiałość...

"Wszystko jest trudne zanim stanie się proste" Thomas Fuller

Poświęcej tyle czasu na ulepszanie siebie, byś nie miał go na krytykę innych.

"Im bardziej motywuje cię miłość, tym bardziej wyzwalające i nieustraszone są twoje działania".
IV Dalajlama

Nieszczęśliwi ludzie skupiają się na tym, czego nienawidzą w swoim życiu, szczęśliwi na tym, co kochają.

Marzenia się nie spłeniają, marzenia się spełnia.

Poświęcej tyle czasu na ulepszanie siebie, być nie miał go na krytykę innych.

Spokojny umysł daje najlepsze rozwiązania.

"Sekret przemiany: Skup całą uwagę nie na tym co stare, ale na tworzeniu nowego."
Sokrates

"Zapomnij o wszystkich powodach, dla których się nie uda. Wystarczy znaleźć jeden dobry powód, dla którego się powiedzie."
Robert Anthony
  • Kontakt