Jeśli jesteś gotów...

Menu


Wymagaj od siebie.

"Jeśli jesteś gotów robić, to co łatwe, życie będzie trudne, ale jeśli gotowy jesteś robić, to co trudne, życie będzie łatwe.">

T.Harv Eker


A może by zostać w sferze przyjemnego i niewymagającego komfortu?
Wchodzenie w strefę tego, co trudne, czyli strefę dyskomfortu, związaną z lękami, niepokojem, niepewnością...ale by poszerzać zakres umiejętności, przełamywać słabości​, osiągać nowe cele, na ogół jest absolutnie pozytywną tendencją.

Pozornie wydaje się że robiąc rzeczy trudne jest nam ciężko i że wolelibyśmy wygodnie siedzieć w miękkim fotelu pod przysłowiowym "kloszem" i czuć się cały czas przyjemnie, zrelaksowani i bezpiecznie.

Jednak paradox całej sytuacji polega na tym, że właśnie robiąc rzeczy trudne, wymagające, powodujące w nas stres, niejako uodparniamy się na ich trudność i poszerzamy obszar "łatwości" (radzenia sobie z nimi) czyli obszar komfortu. Jest to taki paradox, że wchodząc w strefę dyskomfortu, poszerzamy strefe komfortu.

Dzieje się tak, ponieważ wewnętrzna siła wzmacnia się poprzez przełamywanie, pokonywanie, przekraczanie naszych ograniczeń, naszych słabości, naszych lęków, naszego poczucia bezpieczeństwa i wreszcie naszego poczucia przyjemnej pewności.

Sposoby wchodzenia w strefę dyskomfortu.
Można strefę komfortu poszerzać na wiele sposobów, dla jednych jest to wyprowadzka do innego kraju, dla innych pokonywanie lęku przed przemówieniami publicznymi a jeszcze dla innego codzienna systematyczna praca w jakimś nieobowiązkowym zakresie, np. gimnastyka czy edukacja.
Poprzez to, że z przyjemnej i bezpiecznej strefy komfortu wchodzimy w pewien rodzaj stresu, niepewność, przełamujemy lenistwo, rezygnujemy z poczucia miłego przyjemnego "nic się nie dzieje", do ekscytującego aczkolwiek gotującego krew w żyłach wyzwania....właśnie wtedy nasza strefa komfortu się poszerza, a przy okazji zyskujemy nowe doświadczenia, nowe umiejętności, i mamy świadomość że pokonaliśmy wyzwanie a więc ostatecznie satysfakcja.

Dlaczego warto wybierać, to co trudne ?
Krótko mówiąc - ciężki trening łatwa walka, łatwy trening ciężka walka.
Dlatego tkwienie w strefie komfortu, pod bezpiecznym kloszem, w przyjemnym i bezpiecznym poczuciu, i bez większych zmian tak na prawdę nie jest takie przyjemne zbyt długo, gdyż po jakimś czasie stan przyjemny i bezpieczny przeradza się w nudę. W dalszej kolejności natomiast prowadzi do rezygnacji z podejmowania wyzwań i wycofanie przed osiąganiem większych celów, powodujące rozczarowanie sobą, frustrację, rozżalenie, zgorzkniałość​ i w efekcie również psychiczny dyskomfort, tylko pozostawiąjący nas z niczym, bo pozbawiony osiągnieć, sukcesów, nabytych umiejętności i w efekcie budujący zalęknioną i zakompleksioną osobowość.

​Dlatego warto robić to, co trudne i poszerzać swoje umiejętności, nawet jeśli wiąże się to początkowo z lękiem, stresem czy niepewnością, ponieważ kolejne trudne wybory potem stają się łatwiejsze, ​gdyż nasza siłą wewnętrzna jest silniejsza, jest wzmocniona pokonanymi słabościami.

​Z resztą i tak w życiu są zawsze pewne trudności, więc​ jeśli wybierzemy je świadomie (jako cenę osiągnięcia ambitnych celów), jesteśmy w stanie z większą łatwością je pokonać, czerpiąc satysfakcję ze swojej walecznej postawy jak również i ze zrealizowanych planów i spełnianych marzeń.

​Natomiast w przypadku sytuacji przeciwnej wybór łatwych rozwiązań wiąże się z wybieraniem aktywności w których czujemy się pewni, które z łatwością wykonujemy ale jednocześnie nas nie rozwijających ponieważ nie wymagających od nas coraz to nowych umiejętności.
Prowadzi to w ​efekcie do zalęknionej natury, która stresuje się wszystkim, i która boi się podejmowania nowych wyzwań, traktując je w kategoriach problemu nie do rozwiązania, "bo nie ma sił", "bo się boi", "bo nie wyjdzie", "bo sobie nie poradzi".
Daje to efekt postrzegania życia (które wymaga od nas wielu różnorodnych umiejętności i stawia przed nami coraz to nowe wyzwania do pokonania) jako ciężkiego, trudnego, pełnego problemów i negatywnie zaskakującego. A przecież tak być nie musi.

Dlatego warto wybierać to co trudne, by radzić sobie z tym, co niesie życie i "wyciskać" z niego najwięcej dobra i szczęścia ile tylko się da i czerpać satysfakcję z rosnącej w nas siły i spełnianych marzeń.


Cytaty

"Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, ale bycie lepszym niż było się wczoraj".
XIV Dalajlama

Skup się na tym, co posiadasz zamiast na tym, czego Ci brak.

Kiedy masz ludzi, którzy w ciebie wierzą, możesz przenosić góry. Pierwszą osobą jednak, która w ciebie wierzy musisz by ty sam.

Zawsze ufaj sobie

"Nie gardź sobą, że bitwę przegrałeś. Trzeba pewnej siły, by się zapędzić aż tam, gdzie się bitwy przegrywa."
Henryk Elzenberg

Osoba, która twierdzi, że coś nie może być zrobione, nie powinna przeszkadzać tej, która to właśnie robi.

Ciesz się nawet małymi sukcesami

Zacznij kiedy inni szukają wymówek, ćwicz, kiedy inni wciąż marzą, nie poddawaj się kiedy inni rezygnują.

W życiu wygrywa ten, kto pokonał samego siebie, pokonał swój strach, swoje lenistwo, swoją nieśmiałość...

"Wszystko jest trudne zanim stanie się proste" Thomas Fuller

Poświęcej tyle czasu na ulepszanie siebie, byś nie miał go na krytykę innych.

"Im bardziej motywuje cię miłość, tym bardziej wyzwalające i nieustraszone są twoje działania".
IV Dalajlama

Nieszczęśliwi ludzie skupiają się na tym, czego nienawidzą w swoim życiu, szczęśliwi na tym, co kochają.

Marzenia się nie spłeniają, marzenia się spełnia.

Poświęcej tyle czasu na ulepszanie siebie, być nie miał go na krytykę innych.

Spokojny umysł daje najlepsze rozwiązania.

"Sekret przemiany: Skup całą uwagę nie na tym co stare, ale na tworzeniu nowego."
Sokrates

"Zapomnij o wszystkich powodach, dla których się nie uda. Wystarczy znaleźć jeden dobry powód, dla którego się powiedzie."
Robert Anthony
  • Kontakt