W życiu wielu ludzi wie co robić, ale...

Menu


Działaj!

"W życiu wielu ludzi wie, co robić, ale mało ludzi robi to, co wie...
Nie wystarczy tylko wiedzieć!
Musisz podjąć działanie!"
Anthony Robbins


Dlaczego choć wiemy co jest dla nas dobre, nie robimy tego?
Pewnie nieraz przekonywałeś się, że coś wyjdzie ci na dobre i że Ci posłuży ale mimo to czas upływał i szybko zapominałeś, że miałeś to zrobić, albo robiłeś coś odwrotnego?
Dlaczego kiedy sobie coś postanawiasz, np. pracować nad sobą w wybranym obszarze, zeszczupleć, mieć więcej czasu na odpoczynek, oszczędzać więcej pieniędzy itd. Dlaczego wtedy nie wywiązujesz się z danych sobie obietnic? Powodów może być co najmniej kilka.

Problem 1. Brak czasu

Jak tu umyć okna w całym domu kiedy dziecko płacze, prace do oddania zlecone "na wczoraj" przez szefa, dom do ogarnięcia a na dodatek jeszcze dziś wieczorem szkolenie....
Wydaje Ci się, że czasami nie masz już czasu. I faktycznie czasem niejeden z nas jest zajęty "na full" obowiązkami. Wtedy warto raczej nie dodawać sobie kolejnych czynności, ale dodać sobie czasu na odpoczynek i regenerację sił, by wykonywane zadania robić z większa wydajnością, bo wtedy poświęcamy na nie mniej czasu, mając go potem na inne czynności czy dla bliskich.

Kolejny sposób to zrezygnować z perfekcjonizmu i bycia doskonałym we wszystkim, i np zrezygnować z czynności niekoniecznych by mieć czas na ważne albo bardziej znaczące dla naszego życia aktywności.
Może czasem piąty raz szorowana wanna w tygodniu nie jest tak ważnym zajęciem jak czas dla dorastającego synka?

Inny sposób radzenia sobie z nawałem obowiązków dobrze określa znane powiedzenie - "Kiedy masz mało czasu dobierz sobie dodatkowe czynności do zrobienia".
I faktycznie tak to działa, że mając więcej do zrobienia w krótkim czasie, zwiększa się nasza mobilizacja do wykonania zadania i najczęściej wraz z efektywnością. To działa w przypadku osób, które mają nie aż tyle na głowie, co raczej słabą organizację.
Wtedy bezcenna okazuje się umiejętność robienia czynności od razu, i to najlepiej zaczynając od najbardziej uciążliwiej, wtedy po jej skończeniu mamy z górki, stres jest mniejszy i najgorsza robota wykonana.

Inny sposób radzenia sobie z brakiem czasu jest eliminacja "zżeraczy czasu" takich jak bezmyślne gapienie sie w telewizor, przydługawe rozmowy telefoniczne, przeciągające się zbyt długo wizyty na zakupach czy wszelkie czynności, w których nie robimy nic co nam służy a jedynie zabijamy cenny czas. Nie namawiam Cię na zaprzestanie rozmów z bliskimi czy oglądania interesujących programów w tv, albo nie odwiedzania sklepów, ale do takiego rozsądnego korzystania z tych czynności by nie były one marnotrawieniem cennego czasu, który możesz w różnoraki pożyteczny sposób wykorzystać dla swojego szczęścia.

Problem 2. Brak sił.

Czasem mamy czas, mamy w sobie potencjał np. intelektualny, nawet zapisaliśmy się już na najnowszy kurs np. z księgowości, a okazuje się, że siadamy z notatkami, obłożeni fachową literaturą i stwierdzamy "Ja nie mam sił się tego uczyć ". I co wtedy?

Może brakować nam fizycznego ruchu.
Słynna polska trenerka fitness mówi "Brakuje ci sił znaczy, że powinieneś więcej poćwiczyć".
Podczas wysiłku fizycznego nie tylko odpoczywa nasz umysł nie wykonując umysłowej pracy ale równocześnie regeneruje się i odpręża dając ci moc energii umysłowej po treningu w postaci wydzielanych w wysiłku fizycznym endorfin (hormonów szczęścia).

Może brakować nam wyciszenia i spokoju umysłowego.
Czasem jesteśmy intelektualnie przeciążeni stresem w pracy, nauką po pracy, trudnościami codziennego życia i nie zawsze jesteśmy w stanie wykrzesać z siebie pełnię energii. Jest to zupełnie naturalne, ale są metody dzięki którym nasz umysł się wyciszy, w myślach zapanuje ład, harmonia, i znów nabierzemy sił do dalszego wysiłku. Jedną z metod jest medytacja. Nie musi mieć ona podłoża religijnego jeśli ktoś nie ma takiej potrzeby. Może być zwykłym wyciszeniem myśli koncentrując się np. 20 minut na własnym oddechu czy myśląc o czymś przyjemnym, co nas relaksuje. Ale tak, by umysł i ciało odpoczywały i relaksowały się.

Problem 3. Brak motywacji.

Czasem wystarczy przypomnieć sobie o celu jaki jest dla nas ważny, z jakich powodów chcemy coś osiągnąć, co zmieni się w naszym życiu kiedy cel zrealizujemy?
Odpowidź na te pytania może być silną motywacją, ale jeśli nadal nie możemy się zmobilizowć, może warto zastanowić się nad naszymi sbotażystami sukcesu, czyli blokadami jakie odwodzą nas od celu. Takie blokady to moga być np błędne przekonania, np że pieniądze są złe, czy inne że np ja nie zasługuję na sukces, czy inne ta osoba nie zainteresuje się kimś takim jak ja...itp fałszywe przekonania.
Sam fakt ich świadomości sprawia, że możemy podjąć pracę nad zastąpieniem ich właściwym patrzeniem na siebie i swoje cele.

Problem 4. Brak pieniędzy.

To, że na obecnym etapie brakuje ci pieniędzy lub nie masz ich tyle ile byś chciał traktuj jako etap przejściowy. Będzie on przejściowy pod warunkiem, że wykorzystasz go na pomnożenie swoich dochodów, albo poprzez dodatkowe zarobki w innej pracy, albo poprzez jakieś drobne prace na zlecenie nawet na początku dla znajomych, albo poprzez zaoszczędzenie kapitalu i pomnażanie go dzięki różnym usługom finansowym.
Inwestycją w przyszły kapitał jest także inwestycja w wiedzę i umiejętności.
Dlatego jeśli w obecnej sytuacji brakuje ci środków finansowych na jakiś cel, traktuj to jako etap przejściowy, w którym pracujesz nad celem poprzez usyskiwanie środków do jego osiągnięcia. Daj sobie czas na pewne osiągnięcia.

Cytaty

"Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, ale bycie lepszym niż było się wczoraj".
XIV Dalajlama

Skup się na tym, co posiadasz zamiast na tym, czego Ci brak.

Kiedy masz ludzi, którzy w ciebie wierzą, możesz przenosić góry. Pierwszą osobą jednak, która w ciebie wierzy musisz by ty sam.

Zawsze ufaj sobie

"Nie gardź sobą, że bitwę przegrałeś. Trzeba pewnej siły, by się zapędzić aż tam, gdzie się bitwy przegrywa."
Henryk Elzenberg

Osoba, która twierdzi, że coś nie może być zrobione, nie powinna przeszkadzać tej, która to właśnie robi.

Ciesz się nawet małymi sukcesami

Zacznij kiedy inni szukają wymówek, ćwicz, kiedy inni wciąż marzą, nie poddawaj się kiedy inni rezygnują.

W życiu wygrywa ten, kto pokonał samego siebie, pokonał swój strach, swoje lenistwo, swoją nieśmiałość...

"Wszystko jest trudne zanim stanie się proste" Thomas Fuller

Poświęcej tyle czasu na ulepszanie siebie, byś nie miał go na krytykę innych.

"Im bardziej motywuje cię miłość, tym bardziej wyzwalające i nieustraszone są twoje działania".
IV Dalajlama

Nieszczęśliwi ludzie skupiają się na tym, czego nienawidzą w swoim życiu, szczęśliwi na tym, co kochają.

Marzenia się nie spłeniają, marzenia się spełnia.

Poświęcej tyle czasu na ulepszanie siebie, być nie miał go na krytykę innych.

Spokojny umysł daje najlepsze rozwiązania.

"Sekret przemiany: Skup całą uwagę nie na tym co stare, ale na tworzeniu nowego."
Sokrates

"Zapomnij o wszystkich powodach, dla których się nie uda. Wystarczy znaleźć jeden dobry powód, dla którego się powiedzie."
Robert Anthony
  • Kontakt